27. jaanuar holokausti mälestamispäev

Holokaust kui väljend võeti kasutusele pärast Teist maailmasõda 1948. a.

Holokaustile eelneb pikk juudivastane ajalugu. See räägib sellest, kuidas juute on sunnitud getodesse elama asuma ja keeld põllumajanduses töötada. Planeeritud oli sõja ajal kokku hukata 11 000 000 juuti, tegelikult hukati 6 miljonit.

Miks me tähistame holokausti just 27. jaanuaril? Sest sel päeval aastal 1945 vabastas Punaarmee suurima surmavabriku Poolas Auschwitzis. Vahetult enne Punaarmee saabumist tapeti seal päevas 120 000 juuti. Ka Eestis oli surmalaager juutidele. See asus Tallinna lähedal Kloogal.

Holokaustil on ka teine tähendus. See tähendab kõikide tsiviilisikute massimõrva. Samasugust hävitustööd tegid näiteks Venemaal Stalin ja Hiinas Mao Zedong. Ainult et oma rahva kallal. Seetõttu räägitaksegi paljudes Eesti koolides ka meie väga traagilistest sündmustest: 14.juuni 1941 ja 25.märts 1949 kui tuhanded Eesti inimesed küüditati Siberisse.

Seda päeva tähistatakse tänapäeval sellepärast, et need noored inimesed, kes pole holokaustiga otseselt kokku puutunud, suudaksid teha paremaid otsuseid ja ei oleks täis pimedat viha teise rahvuse suhtes.

Holokaust ei tohi kunagi korduda!

You may also like...