Draamatund “Valmisolek on kõik”

3. märtsil andsid Vanemuise noored näitlejad Kärt Tammjärv ja Reimo Sagor kümblustele draamatunni

Eesti  vanim teater Vanemuine on ainulaadne, sest ainult siin töötavad kõrvuti kolm žanri: sõnalavastused, ballett ja ooper. Hiljuti ilmusid teatri repertuaari ka hariduslikud etendused, mis võimaldavad meil teatri salapärast maailma lähedalt näha ning õpetavad seda tundma ja armastama.

Üht niisugust etendust “Valmisolek on kõik” näitasid meie kooli kümblustele teatri noored näitlejad Reimo ja Kärt. Etendus algas ebatavaliselt: näitlejad istusid laval ja silmitsesid publikut. See kestis mitu minutit. Äkki kargasid nad metsiku röökimisega püsti ning hakkasid laval ringi jooksma grimasse tehes ja ebaselgelt häälitsedes, nagu tahtsid midagi öelda, kuid ei suutnud, sest ei osanud inimkeelt. Hiljem selgus, et see oli diktsiooniharjutus, mis venitab näolihaseid, et näitlejal oleks kergem rääkida. Selliseid harjutusi on palju ja iga näitleja neid pidevalt teeb, et oma põhitöövahendeid – häält, keha,miimikat – vormis hoida.

Etenduse lavale jõudmiseks töötavad paljud: lavastajad, muusikud, kujundajad, grimeerijad, kostümeerijad, rekvisiitorid jt. Kuid etenduse ajal jääb lavale ainult näitleja ja, kui tema on etenduseks valmis, siis sünnib laval ime. Niisuguse ime sünni tunnistajateks saime ka meie. Reimo ja Kärt mängisid stseeni Willam Shakespeare “Romeo ja Juliast”. Meie kandusime Veronasse. Mis sellest, et palkuni asemel oli tavaline tool ja näitlejatel seljas kaasaegsed T-särgid. Seda ei märgatud enam – me nägime ainult meeletult armunud noormeest ja neiut, kuulsime nende erutatud hääli.

Valmisolek lubab näitlejal improviseerida. Reimo ja Kärt näitasid, kuivõrd erinevalt kõlab üksama “tühi dialoog” erinevates situatsioonides, mida pakkusid näitlejatele õpilased: 6- aastased lapsed restoran – vagunis, 70 –aastased vanurid koolivilistlaste kokkutulekul, mees ja naine saunas. Meisterlikult mängitud etüüdid ajasid meid naerma ja väärisid marulisi aplause.

Draamatund meeldis kõigile – see oli lõbus ja kaasakiskuv ning pani mõtlema, et teater ei toimu ainult laval, vaid kõikjal meie ümber ja see, kuidas me elus hakkama saame, sõltub väga palju sellest, kui hästi oleme valmis kandma ja vahetama oma elurolle, sest “valmisolek on  kõik”, nagu ütles Willam Shakespeare.

Aitäh selle tunni korraldajale Tatjana Gromovale

7.A, 8.A, 9.A klasside õpilased ja klassijuhatajad.

DSC_0927 DSC_0933 DSC_0942 DSC_0946 DSC_0948 DSC_0949 DSC_0950 DSC_0953