Elamusrikas päev Kohtla- Nõmmel

 

22. aprillil veetis 8.A klass tänu KIK- projektile elamusrikka päeva Kohtla- Nõmmel

Õppekäigu kava oli väga sisukas. Alguses anti meile lühiülevaade põlevkivi kaevandamise ajaloost meie regioonis, näidati rikastusvabrikut, jutustati, kuidas seal töötanud naised kivimeid sorteerisid ning ebavajalikke kive kõrval asuvale mäele kokku kandsid. Siis viidi meid maa alla. Enne kaevanduse külastamist panime selga paksud joped ja pähe kiivrid. Pärastsaime aru, milleks: maa all oli päris külm ja ülevalt tilkus pidevalt.

Kohtla- Nõmme kaevanduses hakati põlevkivi kaevandama 1937.a. Pärast sulgemist avati siin 01.04.2001 muuseum, kus võib näha, kuidas põlevkivi kaevandatakse, missugused on kaevurite töötingimused, mis masinad neid aitavad, millega kaevurid maa all liiklevad. Me ei kujutanud isegi ette, et kaevuri töö nii raske on: niiskus, pimedus, pidev müra- kõik see kahjustab tema tervist ja ohustab tema elu. Poisid ütlesid kohe, et kaevuriks ei hakka.

Pärast lõunat ootas meid safari. Sõitsime maasturiga tehismaastikel. See oli tõeline seiklus täispööretel. Peatustes jutustati meile ammendatud karjääride rekultiveerimisest- sellest, mis puid sinna istutatakse ja miks just neid. Nautisime imeilusaid tehismägesid ja järve. Lõpuks tegime 4-kilomeetrilise jalgsimatka, mille käigus saime teada veel palju huvitavat meie hinnalise maavara kohta.

Selle päeva peale tagasi mõeldes läheb tuju heaks. Vahva oli!

Aitäh kaevandusmuuseumi töötajatele ja selle reisi korraldajale õp.

Natalja Lobosokile!

8.A klassi nimel

Elizaveta Pechurichko

Fotod: Viktoria Mihhailova

You may also like...