Terves kehas on terve vaim

“Mööda Kalevipoja jälgi“ või terves kehas on terve vaim.

adamson

„Kui ka mitte alati terves kehas terve vaim ei ela, siis peaks ometi terve vaim terves kehas asuma“. Georg Lurich

Koolidevahelise projekti „Mööda Kalevipoja jälgi“ raames on lõpule jõudnud spordietapp, mille eesmärgiks sai tervisliku eluviisi ning õige tervisesse suhtumise  populariseerimine õpilaste seas. Harmoonilise inimese arendamise eeskujuks oli võetud Kalevipoeg.

Keha ja jõu arendamise tähtsust on rõhutatud eri aegadel ning erinevate rahvaste seas. Seda on peegeldatud rahvusmuistendites, – muitasjuttudes jne. See on tõestatudki eesti rahvuseeposes „Kalevipoeg“: vägilane, kellele on looduse poolt antud jõud, tervis, mõistus ja vaprus, ta peab kõikide vaenlaste vandenõude vastu. Sõna „kalev“ esialgses

tähenduses

oligi „tugev“, „kange“, „suur“.

Meie spordietapp, mille innustajaks ja korraldajaks sai Kohtla-Järve Tammiku Põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja M. Šerle, koosnes kahest plokist. Etapp algas ja lõppes „Tervise kilomeetriga“, kus osalejate füüsiline aktiivsus oli ümber arvestatud kilomeetriteks.

Esimene etapp , milles oli kuus ülesannet, toimus igas koolis eraldi. See hõlmas harjutusi täpsusele, tasakaalule ning jõu ja oskuste arendamisele.

Projekti teine etapp toimus Tammiku Põhikoolis, õpilased võtsid aktiivselt osa liiklusmängudest “Laptuu“ ja „Mini-jalgpall“. Esimeses mängus võitsid Tammiku Põhikooli õpilased,  teises aga Jõhvi Vene Gümnaasiumi õpilased. Paremaks ründajaks sai Jegor Romanovitš.

Projekti käigus seitmenda klassi õpilased said teada Georg Lurichist, inimesest kes oli eelmise sajandi alguses terves maailmas väga tuntud isiksus. Teda kutsuti Eesti Kalevipojaks, kellest tuntud eesti skulptor Amandus Adamson tegi skulptuuri „ Kalevipoeg põrguväravas“, ja tema õpilasest Aleksander Abergist.

Vaga kahju, aga küsitluse käigus, mis oli korraldatud ja läbi viidud õpilaste seas, selgus välja, et enamik jõhvilasi polnud nendest kuulsamatest, Eestist pärit meestest, kuulnudki.

Eriti suurt muljet avaldas õpilastele G.Lurichi elulugu. Kuidas see viletsa tervisega, kehalise kasvatuse tundidest vabastatud laps, tänu oma tahtejõule, sihikindlusele ja enesekasvatamisele sai kõige tugevamaks inimeseks maailmas. G.Lurich tõstis oma parema käega tõstekangi kaaluga 105 kg ning hoides seda üleval, võttis  põrandalt hantli kaaluga 34 kg ja tõstis selle üles ka.  Tsirkusetrikkidest on kuulsamad: trikid kaamelitega, milles kaks kaamelit ei jõudnud jõumehe käsi lahti vedada; üles tõstetud käel viie inimese hoidmine; Lurich heitis silda, värav pandi peale ja kummagi värava otsa peale astus viis 70-77 kg kaaluvat meest. Nii seisis Lurich viis-kuus minutit ja  kümme meest ei suutnud silda maha suruda. Huvitavate G.Lurichi piltidega võita tuttvuda aadressil: http://humus.livejournal.com/2583333.html

Projekti käigus said õpilased uhkust tunda nii reaalsete kui ka välja mõeldud Eesti riigi kangelaste üle.

Projektis osalemine meelitab koolilapsi arvutist eemale ning ahvatleb otsustama tervisliku eluviisi kasuks.

Äkki tänapäeva noored võtavad kuulda sõnu, mis oli öelnud G.Lurich, suurepärane võimleja, hea jooksja, hüppaja, jalgrattur, uisutaja ning maletaja; inimene kes valdas vähemalt kümme keelt, veel  1910. aastal : «Pidage tervisest lugu! Saage kõik terveks ja tugevaks! Ei siis pruugi meil niipalju haigemajasid, vaestemajasid, vangimajasid, ka kõrtse ning sellesarnaseid asutusi rahva kulul ülal pidada.»

IF

I.Gorbunova Jõhvi Vene Gümnaasiumi eesti keele õpetaja